Twitter Feedback site in romana

BSE Daily Market Report / july 05, 2004

Top 10 by traded value (ths.RON)

companycurrentpreviouschange (%)
1. BRD Societe Generale 1,982.95 257.14 3.04%
2. Banca Transilvania 855.50 605.96 2.92%
3. SIF Oltenia 673.80 858.15 0.00%
4. Rompetrol Rafinare Constanta 605.74 301.71 -0.63%
5. SIF Transilvania 541.99 245.15 0.00%
6. Oltchim Rm. Valcea 514.07 112.11 14.56%
7. Siretul Pascani 307.57 131.65 1.21%
8. Petrom 285.72 382.46 1.21%
9. Impact Developer & Contractor S.A. 265.94 349.80 -0.81%
10. SIF Moldova 257.11 438.65 0.83%

Top 5 by price (gainers)

1. TMK Artrom 15.00%
2. Amonil Slobozia 14.85%
3. Uamt Oradea 14.78%
4. Electroputere Craiova 14.76%
5. Oltchim Rm. Valcea 14.56%

Top 5 by price (decliners)

1. Alro Slatina -2.05%
2. Compa S.A. Sibiu -0.89%
3. Impact Developer & Contractor S.A. -0.81%
4. Rompetrol Rafinare Constanta -0.63%
5. SIF Transilvania 0.00%

Trading statistics for previous 10 BSE trading sessions*

Top 10 by traded value (ths.RON)

companyvaluemarket (%)
1.SIF Oltenia12,856.0217.26%
2.SIF Moldova8,310.0711.16%
3.Banca Transilvania7,834.2710.52%
4.BRD Societe Generale7,104.979.54%
5.Rompetrol Rafinare Constanta5,814.767.81%
6.SIF Transilvania4,975.276.68%
7.Petrom4,311.095.79%
8.SIF Banat Crisana3,998.105.37%
9.SIF Muntenia3,919.885.26%
10.Impact Developer & Contractor S.A.3,412.204.58%

Top gainers and decliners

companychange (%)
1.Amonil Slobozia124.52%
2.TMK Artrom53.33%
3.Electroputere Craiova46.06%
4.Armatura Cluj-Napoca25.00%
5.Electrocontact Botosani22.35%
-5.SIF Muntenia-0.89%
-4.Rompetrol Rafinare Constanta-1.56%
-3.Aerostar Bacau-2.44%
-2.Impact Developer & Contractor S.A.-8.22%
-1.Petrolexportimport Bucuresti-8.25%
* includes the previous 10 trading sessions, and only the companies traded (at least) half of them

Crestere generalizata a bursei, pe fondul unei lichiditati ridicate

In prima sedinta bursiera a saptamanii, valoarea totala a transferurilor cu actiuni a depasit 95 miliarde lei (2,3 mil euro). Dintre cei 47 emitenti tranzactionati, numai 8 au inregistrat scaderi ale preturilor de inchidere in comparatie cu sesiunea precedenta.

In topul societatilor din punct de vedere al aprecierii preturilor, primele 9 pozitii sunt ocupate de emitenti pentru care numai in sedinta de luni s-a obtinut un randament de peste 14,10%. De asemenea, in multe din aceste cazuri pe parcursul sedintei de tranzactionare vanzatorii au disparut complet din piata ceea ce a facut ca preturile sa atinga maximul permis de sistemul de tranzactionare pentru ziua curenta.

Putem afirma ca cele mai cumparate societati au fost cele "din esalonul secund" pentru care pana in prezent investitorii nu au aratat un interes deosebit.

Desigur, fiind vorba de o crestere generalizata a pietei, aprecieri au inregistrat si societatile cu notorietate ridicata in piata si volum ridicat al tranzactiilor zilnice, dar acestea au fost mult mai modeste in comparatie cu cele ale emitentilor mentionati anterior.

Cinci sedinte consecutive de maxim istoric pentru BET

Pentru a cincea sedinta consecutiva, principalul indice al pietei bucurestene ce urmareste evolutia a 10 dintre cele mai importante companii listate la categoria I, a marcat un nou maxim istoric. Astfel, BET a acumulat pana in prezent 3.206,87 puncte, cu 2,19% mai mult decat vineri. Si indicele compozit al pietei a inregistrat un nou maxim istoric, cel de-al patrulea in ultimele 7 zile calendaristice.

SIF-urile pierd din interes

Luni tranzactiile cu actiuni emise de cele cinci societati de investitii financiare au fost destul de reduse in comparatie cu evolutia pietei in ansamblu. Doar in cazul SIF1 si SIF2 s-au inregistrat aprecieri ale preturilor, celelalte 3 societati ramanand la aceleasi cotatii de inchidere ca si vineri.

#companyclosechange (%)volumevaluetrades
1. TMK Artrom [ART] 2.3000 15.00% 4,396 9,487.00 10
2. Amonil Slobozia [AMO] 0.0348 14.85% 3,791,050 131,928.54 25
3. Uamt Oradea [UAM] 0.3650 14.78% 102,649 37,369.29 31
4. Electroputere Craiova [EPT] 0.2410 14.76% 429,562 102,632.51 56
5. Oltchim Rm. Valcea [OLT] 0.1180 14.56% 4,591,029 514,070.42 234
6. Oil Terminal Constanta [OIL] 0.1610 14.18% 1,404,100 220,946.80 65
7. Electrocontact Botosani [ECT] 0.1210 14.15% 1,484,962 171,779.16 105
8. Comelf Bistrita [CMF] 7.0000 11.11% 1,068 7,448.80 2
9. Sinteza Oradea [STZ] 0.2200 10.00% 258,416 56,198.24 40
10. MJ Maillis Romania [MJM] 2.0900 10.00% 8,400 16,759.00 8
11. Armatura Cluj-Napoca [ARM] 0.7250 9.02% 31,271 21,638.10 19
12. Vae Apcarom Buzau [APC] 0.4250 8.97% 165,860 67,709.45 25
13. Rompetrol Well Services [PTR] 0.1440 7.46% 576,111 80,279.54 49
14. Mefin Sinaia [MEF] 3.5000 6.38% 7,213 24,857.53 16
15. Antibiotice Iasi [ATB] 0.3240 4.52% 513,323 164,331.47 77
16. Bermas Suceava [BRM] 2.5000 4.17% 7,864 19,292.70 15
17. BRD Societe Generale [BRD] 2.7100 3.04% 738,481 1,982,952.45 116
18. Banca Transilvania [TLV] 0.7050 2.92% 1,226,964 855,503.00 139
19. Carbochim Cluj Napoca [CBC] 3.5900 2.57% 1,738 6,213.00 5
20. Zentiva SA [SCD] 0.4880 2.09% 142,588 68,852.68 63
21. Electroaparataj SA [ELJ] 0.2750 1.85% 5,584 1,532.68 4
22. Santierul Naval Orsova [SNO] 5.7000 1.79% 2,010 11,455.00 2
23. SIF Banat Crisana [SIF1] 0.7450 1.36% 300,112 221,876.58 189
24. Siretul Pascani [SRT] 0.2500 1.21% 1,227,244 307,569.32 95
25. Petrom [SNP] 0.2510 1.21% 1,134,410 285,719.26 339
26. SIF Moldova [SIF2] 0.6100 0.83% 421,800 257,112.81 239
27. Aerostar Bacau [ARS] 4.0000 0.00% 1,270 5,053.00 2
28. Turbomecanica Bucuresti [TBM] 7.1000 0.00% 217 1,519.00 1
29. SIF Oltenia [SIF5] 0.7050 0.00% 955,930 673,804.71 250
30. SIF Muntenia [SIF4] 0.5550 0.00% 280,166 155,134.43 221
31. SIF Transilvania [SIF3] 0.8100 0.00% 673,418 541,990.53 188
32. Rompetrol Rafinare Constanta [RRC] 0.0630 -0.63% 9,585,300 605,738.04 175
33. Impact Developer & Contractor S.A. [IMP] 0.4910 -0.81% 535,236 265,936.90 109
34. Compa S.A. Sibiu [CMP] 0.5550 -0.89% 93,500 52,042.50 24
35. Alro Slatina [ALR] 3.3500 -2.05% 3,500 11,985.00 3
Your feedback is wanted! Help us make this page better!
KTD Invest SA - Splaiul Unirii 10, block B5, apartment 8, sector 4, Bucuresti 040033, phone (004) 0723.682.096
© KTD Invest 2004 - 2019