Twitter Feedback site in romana

BSE Daily Market Report / november 23, 2004

Top 10 by traded value (ths.RON)

companycurrentpreviouschange (%)
1. Oil Terminal Constanta 2,481.63 5.92 4.74%
2. Banca Transilvania 2,044.08 2,054.67 0.63%
3. Impact Developer & Contractor S.A. 1,612.50 1,965.20 1.72%
4. Petrom 1,610.37 746.96 2.48%
5. SIF Oltenia 1,533.99 825.29 2.67%
6. BRD Societe Generale 1,007.80 187.10 0.30%
7. SIF Transilvania 638.08 467.43 -0.52%
8. SIF Banat Crisana 481.37 701.69 -0.61%
9. SIF Moldova 396.95 521.01 1.55%
10. Rompetrol Rafinare Constanta 321.02 508.27 -1.31%

Top 5 by price (gainers)

1. Uamt Oradea 7.69%
2. Vae Apcarom Buzau 5.75%
3. Oil Terminal Constanta 4.74%
4. Santierul Naval Orsova 3.23%
5. SIF Oltenia 2.67%

Top 5 by price (decliners)

1. Rompetrol Rafinare Constanta -1.31%
2. Rompetrol Well Services -0.64%
3. SIF Banat Crisana -0.61%
4. SIF Transilvania -0.52%
5. Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra 0.00%

Trading statistics for previous 10 BSE trading sessions*

Top 10 by traded value (ths.RON)

companyvaluemarket (%)
1.Impact Developer & Contractor S.A.20,324.8116.31%
2.Banca Transilvania19,216.3915.42%
3.Rompetrol Rafinare Constanta14,113.4311.32%
4.Petrom13,615.5210.93%
5.BRD Societe Generale12,405.549.95%
6.SIF Oltenia11,276.539.05%
7.SIF Moldova5,046.564.05%
8.SIF Banat Crisana4,406.873.54%
9.SIF Transilvania4,042.893.24%
10.Electroputere Craiova3,125.732.51%

Top gainers and decliners

companychange (%)
1.Alro Slatina10.00%
2.Mefin Sinaia9.89%
3.Petrom9.89%
4.Rompetrol Well Services9.86%
5.Rompetrol Rafinare Constanta9.42%
-5.Siretul Pascani-4.71%
-4.-5.62%
-3.TMK Artrom-6.82%
-2.Armatura Cluj-Napoca-14.50%
-1.Carbochim Cluj Napoca-16.91%
* includes the previous 10 trading sessions, and only the companies traded (at least) half of them

Evolutie buna a sedintei atat din puncte de vedere al lichiditatii tranzactiilor cat si al evolutiei preturilor de tranzactionare. Capitalizarea bursiera a inregistrat un nou maxim istoric, de 255.479 mld. lei. Evolutie buna indicilor, care au cunoscut o apreciere de 1,21% pentru BET, 0,79% pentru BET C si 0,52% pentru BET FI.

Actiunile SNP Petrom au stabilit un nou maxim istoric de tranzactionare, de 2.890 lei/actiune, acesta fiind si pretul de inchidere al sedintei. Aprecierea fata de sedinta precedenta este de peste 2,6% iar fata de sfarsitul anului trecut de peste 96%. Au fost tranzactionate peste 5,5 milioane actiuni, volum in scadere usoara fata de media ultimelor 200 sedinte.

Actiunile Impact Bucuresti au inregistrat tranzactii si la nivelul de 6.000 lei/actiune. Acesta este maximul de tranzactionare din iulie 2003, dar nivelul a mai fost atins si in 18 februarie anul acesta. Volumul de actiuni transferate a fost de 2,7 milioane, de aproape 2 ori mai mare decat media ultimelor 50 sedinte. Ramana de vazut in sedintele urmatoare daca pretul de tranzactionare va reusi sa depasesca nivelul de 6.000 lei/actiune, caz in care este de astepta ca trendul ascendent sa continue.

Evolutie buna in sedinta de azi pentru SIF Oltenia si SIF Moldova care au inregistrat o crestere a pretului de tranzactionare de 2,6%, respectiv 1,5%. Actiunile SIF Transilvania au inchis sedinta la 9.600 lei, in scadere cu 50 lei iar SIF Banat Crisana la 8.100 lei, in scadere tot cu 50 lei/actiune.

#companyclosechange (%)volumevaluetrades
1. Uamt Oradea [UAM] 0.7000 7.69% 43,724 29,640.58 47
2. Vae Apcarom Buzau [APC] 0.4600 5.75% 2,000 915.00 2
3. Oil Terminal Constanta [OIL] 0.2430 4.74% 10,339,906 2,481,632.48 40
4. Santierul Naval Orsova [SNO] 6.4000 3.23% 2,000 12,800.00 2
5. SIF Oltenia [SIF5] 0.7700 2.67% 2,016,457 1,533,986.75 592
6. TMK Artrom [ART] 2.0500 2.50% 2,070 4,240.00 3
7. Petrom [SNP] 0.2890 2.48% 5,627,677 1,610,372.13 462
8. Mefin Sinaia [MEF] 5.0000 2.04% 7,000 36,850.00 10
9. Electrocontact Botosani [ECT] 0.1070 1.90% 15,500 1,627.50 7
10. Impact Developer & Contractor S.A. [IMP] 0.5900 1.72% 2,719,575 1,612,500.66 141
11. Compa S.A. Sibiu [CMP] 1.2800 1.59% 59,583 75,808.27 26
12. Electroaparataj SA [ELJ] 0.4550 1.56% 47,500 21,387.50 15
13. SIF Moldova [SIF2] 0.6550 1.55% 609,290 396,950.79 412
14. Petrolexportimport Bucuresti [PEI] 110.0000 1.38% 16 1,772.30 6
15. Amonil Slobozia [AMO] 0.0608 1.00% 1,765,621 106,222.08 58
16. Oltchim Rm. Valcea [OLT] 0.2550 0.79% 463,830 117,711.83 38
17. Electroputere Craiova [EPT] 0.2650 0.76% 59,911 15,872.55 25
18. Banca Transilvania [TLV] 0.8000 0.63% 2,568,763 2,044,083.70 180
19. Antibiotice Iasi [ATB] 0.4880 0.62% 142,576 69,631.92 29
20. Armatura Cluj-Napoca [ARM] 0.8550 0.59% 4,709 4,018.00 9
21. Sinteza Oradea [STZ] 0.2650 0.38% 13,314 3,528.21 16
22. Bermas Suceava [BRM] 2.8800 0.35% 7,000 20,140.00 3
23. BRD Societe Generale [BRD] 3.3000 0.30% 305,913 1,007,796.88 96
24. Prodplast Bucuresti [PPL] 40.0000 0.00% 754 28,315.00 10
25. Zentiva SA [SCD] 0.6750 0.00% 33,727 22,817.84 53
26. Comelf Bistrita [CMF] 8.1000 0.00% 322 2,640.40 8
27. Carbochim Cluj Napoca [CBC] 5.6500 0.00% 66 363.00 1
28. Aerostar Bacau [ARS] 4.3000 0.00% 110 464.00 2
29. Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra [EFO] 0.3850 0.00% 104,960 40,368.20 18
30. SIF Transilvania [SIF3] 0.9600 -0.52% 663,318 638,078.36 455
31. SIF Banat Crisana [SIF1] 0.8100 -0.61% 594,156 481,374.79 363
32. Rompetrol Well Services [PTR] 0.1560 -0.64% 299,500 47,711.50 70
33. Rompetrol Rafinare Constanta [RRC] 0.0755 -1.31% 4,205,348 321,024.45 155
Your feedback is wanted! Help us make this page better!
KTD Invest SA - Splaiul Unirii 10, block B5, apartment 8, sector 4, Bucuresti 040033, phone (004) 0723.682.096
© KTD Invest 2004 - 2019