Twitter Feedback site in romana

BSE Daily Market Report / january 10, 2007

Top 10 by traded value (ths.RON)

companycurrentpreviouschange (%)
1. SIF Oltenia 13,873.46 12,096.00 -1.65%
2. SIF Moldova 13,585.65 10,783.46 -2.99%
3. SIF Transilvania 7,444.83 5,188.31 -2.22%
4. SIF Banat Crisana 5,310.93 4,663.50 -2.12%
5. Rompetrol Rafinare Constanta 4,049.31 4,419.58 -4.05%
6. SIF Muntenia 3,747.46 2,784.13 -2.69%
7. Petrom 3,600.68 4,870.10 -0.83%
8. Banca Transilvania 3,049.04 5,180.32 -0.96%
9. BRD Societe Generale 2,688.13 5,042.03 -4.37%
10. Santierul Naval Orsova 2,178.27 8,755.64 2.99%

Top 5 by price (gainers)

1. Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra 5.68%
2. Rompetrol Well Services 4.79%
3. Carbochim Cluj Napoca 4.17%
4. Electroputere Craiova 3.41%
5. Santierul Naval Orsova 2.99%

Top 5 by price (decliners)

1. Mechel Targoviste -14.86%
2. Mefin Sinaia -9.72%
3. BRD Societe Generale -4.37%
4. Rompetrol Rafinare Constanta -4.05%
5. Oil Terminal Constanta -3.77%

Trading statistics for previous 10 BSE trading sessions*

Top 10 by traded value (ths.RON)

companyvaluemarket (%)
1.SIF Oltenia167,448.9821.77%
2.SIF Moldova154,753.1720.12%
3.SIF Transilvania91,426.9511.88%
4.Banca Transilvania57,666.367.50%
5.SIF Banat Crisana56,350.567.32%
6.Petrom43,751.795.69%
7.BRD Societe Generale43,450.915.65%
8.SIF Muntenia38,339.094.98%
9.Rompetrol Rafinare Constanta30,959.694.02%
10.CNTEE Transelectrica Bucuresti13,300.401.73%

Top gainers and decliners

companychange (%)
1.Vae Apcarom Buzau78.57%
2.Mechel Targoviste66.23%
3.30.07%
4.Prodplast Bucuresti24.70%
5.Sinteza Oradea20.93%
-5.SIF Muntenia-1.63%
-4.Uamt Oradea-2.34%
-3.Carbochim Cluj Napoca-4.76%
-2.Santierul Naval Orsova-6.76%
-1.Amonil Slobozia-9.61%
* includes the previous 10 trading sessions, and only the companies traded (at least) half of them

Desi incepuse destul de bine, cu o apreciere pentru majoritatea emitentilor, pana la finalul zilei am asistat la o dominare din partea vanzatorilor care a facut ca tendinta negative sa domine si astazi.

Amploarea a fost din nou mai semnificativa in cazul SIF-urilor, astfel ca BET-FI s-a depreciat cu 2,3% si a incheiat la 63.168.89, insa deprecieri considerabile, de aproape doua procente au suferit si BET si BET-C.

Per ansamblu, dintre cei 63 de emitenti ai zilei, un numar de 20 au incheiat in crestere, 30 au suferit deprecieri, in vreme ce 13 s-au mentinut la nivelul anterior.

Dupa miscarile ample de care am avut parte in zilele precedente, sedinta de astazi a prilejuit o evolutie mult mai stabila insa de asemenea descendenta din partea Oltchim Ramnicu Valcea.

Cotatia a fluctuat intre 0,4560 si 0,4630 lei, pentru ca ultima tranzactie sa se faca la acelasi nivel la care a si deschis de 0,4610 lei, ceea ce echivaleaza cu o depreciere de 0,65%.

Pe un fond de lichiditate diminuat fata de sedinta anterioara, actiunile Bancii Transilvania au iesit usor din culoarul 1,04-1,06 lei in care stagnasera in ultimele 3 sedinte si au incheiat sedinta de astazi la nivelul minim al zilei de 1,03 lei, cu circa un procent mai putin fata de ieri.

Evolutia actual indica insa mai degraba o consolidare ce este de asteptat sa se prelungeasca si pe viitor.

In cazul titlurilor BRD-GSG deprecierea a avut astazi o amploare foarte puternica.

Pretul a fluctuat intre doar doua marje: maximul de la deschiderea facuta la 20,6 si minimul la care s-a realizat si ultima tranzactie de 19,7 lei. Aceasta echivaleaza cu o depreciere de 4,37%, cea mai severa corectie din ultimele 4 luni.

Coborarea sub suportul de care aminteam si in zilele precedente de la 20,00 poate determina un val de marcare a profiturilor insa nu putem exclude nici varianta revenirii (desi acest caz este teoretic mai putin probabil).

Dupa ce ieri, pentru prima data in acest an (si dupa 6 cresteri consecutive) actiunile Rompetrol Rafinare Constanta au suferit o depreciere, astazi cotatia a suferit o depreciere de amploare.

Pretul a deschis foarte usor sub nivelul anterior, la 0,0960 lei, insa de la acest nivel a evoluat fara intoarceri pe o panta descendenta care s-a oprit la nivelul de 0,0923 lei, cu peste 4 procente mai putin fata de ieri.

In cazul celui de-al doilea emitent important din domeniul petrolier, Petrom evolutia de astazi a fost mult mai stabila decat in cazul RRC.

Sensul a fost insa descendent si in cazul SNP, astfel ca dupa o evolutie intraday intre 0,5950 si 0,61 lei, ultima tranzactie a zilei s-a facut la 0,6 lei, cu 0,83% mai putin decat ieri.

Dupa ce la deschidere dadeau semne de revenire, societatile de investitii financiare au consemnat pana la finalul sedintei o noua zi de scadere.

Cel mai afectata a fost si astazi SIF Moldova. Acesta s-a depreciat de la o deschidere facuta la 3,4 pana la un minim de 3,24 la care s-a realizat si ultima tranzactie, ceea ce echivaleaza cu o coborare sub nivelul de la sfarsitul anului precedent.

SIF Oltenia a fost deopotriva cel mai tranzactionat emitent al zilei si totodata SIF-ul cu cea mai buna evolutie a zilei.

Pretul a coborat cu numai 1,66% (fata de celelate SIF-uri care au pierdut mai putin de doua procente) si a incheiat la un nivel de 3,57 lei, desi la un moment dat urcase pana la 3,7 lei.

Desi piata a inregistrat o corectie destul de semnificativa per ansamblul sau, Transelectrica continua sa mentina un nivel destul de stabil. Pretul s-a oprit la limita inferioara de 36,00 lei, dup ace la un momemt dat urcase chiar pana la 36,4 lei.

#companyclosechange (%)volumevaluetrades
1. Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra [EFO] 0.4650 5.68% 160 70.00 2
2. Rompetrol Well Services [PTR] 0.8750 4.79% 146,600 126,289.00 71
3. Carbochim Cluj Napoca [CBC] 10.0000 4.17% 1,592 15,878.00 5
4. Electroputere Craiova [EPT] 0.2730 3.41% 45,905 12,397.00 9
5. Santierul Naval Orsova [SNO] 6.9000 2.99% 357,181 2,178,266.00 56
6. Vrancart Adjud [VNC] 0.1190 2.59% 1,233,726 146,942.00 81
7. Armatura Cluj-Napoca [ARM] 0.5400 1.89% 31,000 16,775.00 4
8. Petrolexportimport Bucuresti [PEI] 136.5000 1.87% 214 28,913.00 25
9. Antibiotice Iasi [ATB] 1.8300 1.67% 259,257 470,014.00 100
10. Vae Apcarom Buzau [APC] 1.0000 1.52% 267,800 268,485.00 85
11. Siretul Pascani [SRT] 0.0785 1.29% 1,449,055 115,613.00 45
12. Electrocontact Botosani [ECT] 0.1070 0.94% 4,000 428.00 2
13. Banca Comerciala Carpatica Sibiu [BCC] 0.6000 0.84% 1,059,700 635,131.00 91
14. SSIF Broker Cluj [BRK] 1.8500 0.54% 365,036 674,429.00 125
15. Amonil Slobozia [AMO] 0.0621 0.16% 4,737,052 297,675.00 53
16. MJ Maillis Romania [MJM] 4.0000 0.00% 500 2,000.00 2
17. Sinteza Oradea [STZ] 0.5200 0.00% 6,100 3,126.00 15
18. TMK Artrom [ART] 16.2000 0.00% 905 14,660.00 6
19. Comelf Bistrita [CMF] 1.7700 0.00% 5,140 9,240.00 4
20. Biofarm Bucuresti [BIO] 0.6850 0.00% 1,398,855 966,296.00 181
21. Turbomecanica Bucuresti [TBM] 0.7950 0.00% 840,622 666,108.00 84
22. Energopetrol Campina [ENP] 3.0000 0.00% 1,372 4,071.00 6
23. Prodplast Bucuresti [PPL] 3.0800 -0.32% 215,500 665,238.00 23
24. CNTEE Transelectrica Bucuresti [TEL] 36.0000 -0.55% 22,047 798,848.00 107
25. Zentiva SA [SCD] 1.6400 -0.61% 7,198 11,817.00 17
26. Oltchim Rm. Valcea [OLT] 0.4610 -0.65% 305,231 140,475.00 50
27. Mecanica SA Ceahlau [MECF] 6.4500 -0.77% 100 645.00 1
28. Socep Constanta [SOCP] 0.2510 -0.79% 55,500 13,931.00 8
29. Petrom [SNP] 0.6000 -0.83% 5,982,822 3,600,676.00 258
30. Banca Transilvania [TLV] 1.0300 -0.96% 2,919,376 3,049,037.00 268
31. Compa S.A. Sibiu [CMP] 1.3800 -1.43% 30,000 41,550.00 5
32. SIF Oltenia [SIF5] 3.5700 -1.65% 3,849,076 13,873,457.00 991
33. Bermas Suceava [BRM] 1.7700 -1.67% 8,700 15,610.00 9
34. Aerostar Bacau [ARS] 9.3000 -2.11% 180 1,674.00 2
35. SIF Banat Crisana [SIF1] 3.2300 -2.12% 1,618,962 5,310,930.00 628
36. SIF Transilvania [SIF3] 3.0800 -2.22% 2,386,223 7,444,826.00 706
37. Uamt Oradea [UAM] 0.6250 -2.34% 13,204 8,469.00 26
38. SIF Muntenia [SIF4] 1.8100 -2.69% 2,029,246 3,747,458.00 514
39. Altur Slatina [ALT] 0.2070 -2.82% 900 186.00 1
40. SIF Moldova [SIF2] 3.2400 -2.99% 4,098,196 13,585,646.00 920
41. Impact Developer & Contractor S.A. [IMP] 0.6300 -3.08% 451,176 289,992.00 51
42. Oil Terminal Constanta [OIL] 0.2550 -3.77% 11,041 2,845.00 11
43. Rompetrol Rafinare Constanta [RRC] 0.0925 -4.05% 43,485,182 4,049,306.00 312
44. BRD Societe Generale [BRD] 19.7000 -4.37% 133,810 2,688,129.00 195
45. Mefin Sinaia [MEF] 1.9500 -9.72% 1,900 3,795.00 3
46. Mechel Targoviste [COS] 6.3000 -14.86% 300 1,890.00 2
Your feedback is wanted! Help us make this page better!
KTD Invest SA - Splaiul Unirii 10, block B5, apartment 8, sector 4, Bucuresti 040033, phone (004) 0723.682.096
© KTD Invest 2004 - 2019