Twitter Feedback site in romana

BSE Daily Market Report / march 23, 2007

Top 10 by traded value (ths.RON)

companycurrentpreviouschange (%)
1. SIF Moldova 8,672.05 6,978.49 2.90%
2. SIF Oltenia 8,033.09 7,650.56 2.88%
3. SIF Transilvania 6,218.49 3,435.79 2.89%
4. BRD Societe Generale 6,038.32 3,777.91 2.31%
5. Petrom 4,624.45 1,427.66 0.87%
6. SIF Banat Crisana 4,364.28 2,873.56 4.26%
7. Banca Transilvania 3,336.30 3,708.39 0.00%
8. Rompetrol Rafinare Constanta 3,224.50 422.08 2.45%
9. SIF Muntenia 3,153.85 2,291.65 3.43%
10. Turism Felix S.A. Baile Felix 1,833.53 800.89 8.15%

Top 5 by price (gainers)

1. Turism Felix S.A. Baile Felix 8.15%
2. Rompetrol Well Services 8.04%
3. TMK Artrom 7.43%
4. Aerostar Bacau 6.29%
5. Santierul Naval Orsova 5.66%

Top 5 by price (decliners)

1. Mechel Targoviste -8.80%
2. Electroputere Craiova -2.04%
3. Petrolexportimport Bucuresti -1.92%
4. Comelf Bistrita -1.28%
5. Uamt Oradea -0.88%

Trading statistics for previous 10 BSE trading sessions*

Top 10 by traded value (ths.RON)

companyvaluemarket (%)
1.SIF Oltenia84,404.3816.14%
2.SIF Moldova77,065.0114.74%
3.BRD Societe Generale65,395.8612.51%
4.SIF Banat Crisana60,210.5011.52%
5.SIF Transilvania50,463.969.65%
6.Banca Transilvania46,702.488.93%
7.SIF Muntenia34,492.226.60%
8.Petrom29,010.275.55%
9.CNTEE Transelectrica Bucuresti13,624.062.61%
10.Rompetrol Rafinare Constanta10,895.852.08%

Top gainers and decliners

companychange (%)
1.TMK Artrom34.42%
2.Compa S.A. Sibiu18.18%
3.Mecanica SA Ceahlau13.29%
4.Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra9.82%
5.Socep Constanta7.73%
-5.Energopetrol Campina-3.45%
-4.Comelf Bistrita-4.13%
-3.Uamt Oradea-4.24%
-2.Electroputere Craiova-4.76%
-1.Mechel Targoviste-15.56%
* includes the previous 10 trading sessions, and only the companies traded (at least) half of them

Vineri piata bursiera a consemnat o evolutie pozitiva din aproape toate punctele de vedere. Am avut o lichiditate in crestere comparativ cu precedentele doua zile si chiar peste media ultimelor saptamani. De asemenea majoritatea titlurilor lichide au consemnat aprecieri semnificative de pret, fapt care a facut ca toti cei patru indici reprezentativi ai pietei sa afiseze cresteri consistente. Cel mai mult s-a apreciat indicele BET-FI (+3,25%) in vreme ce cresterea cea mai modesta a apartinut indicelui BET (+0,96%).

Imaginea de ansamblu a pietei este in ultimele zile una deosebit de pozitiva, mai ales in ceea ce priveste segmentul societatilor fiannciare. Atat SIF-urile cat si cele trei banci si SSIF Broker Cluj au consemnat pe ansamblul saptamanii cresteri ale cotatiilor iar volumele de tranzactionare s-au mai imbunatatit comparativ cu cele de la inceputul saptamanii.

Probabil ca sentimentul pozitiv ar mai putea continua si la inceputul saptamanii urmatoare dar este de asteptat ca in a doua parte a saptamanii sa avem parte si de cateva momente de cumpana ale pietei pentru ca este de anticipat ca speculatorii sa se pozitioneze in vazare pentru a-si marca macar partial profiturile acumulate pe parcursul acestei saptamani.

Daca pe piata vor exista in continuare cumparatori puternici asa cum s-au putut observa vineri si joi mai ales, atunci aceste momente de cumpana vor avea o solutionare pozitiva si trendul ascendent va mai continua. Este de presupus insa ca cel putin o corectie temporara sa-si faca simtita prezenta in piata. Cum mediul politic intern si cel economic international sunt destul de tulburi in aceasta perioada, oricand pot apare si evenimente negative care sa aduc un impact nefavorabil asupra pietei si sa adanceasca aceasta anticipata corectie temporara. Insa, absenta unor astfel de situatii nedorite, premisele sunt pozitive pentru bursa in clipa de fata.

Indicele BET-FI ar putea avansa saptamana viitoare catre pragul de rezistanta aflat la 61.000 de puncte iar indicele BET ar putea continua sa tatoneze pragul sau de rezistenta de la 8.740 puncte pe care l-a incercat prima data vineri. O depasire a acestor praguri pe fondul unor volume de tranzactionare in crestere ar transmite noi semnale pozitive catre piata, in vreme ce o inversare a tendintei la intalnirea acestor praguri ar putea semnifica inceputul unei posibile astfel de corectii temporare.

#companyclosechange (%)volumevaluetrades
1. Turism Felix S.A. Baile Felix [TUFE] 1.9900 8.15% 893,950 1,833,532.00 464
2. Rompetrol Well Services [PTR] 1.2100 8.04% 295,500 346,866.00 99
3. TMK Artrom [ART] 28.9000 7.43% 4,703 132,235.00 36
4. Aerostar Bacau [ARS] 15.2000 6.29% 23,173 344,026.00 69
5. Santierul Naval Orsova [SNO] 8.4000 5.66% 171,085 1,402,210.00 91
6. SIF Banat Crisana [SIF1] 2.9400 4.26% 1,516,266 4,364,278.00 558
7. SIF Muntenia [SIF4] 1.8100 3.43% 1,773,331 3,153,852.00 550
8. Vrancart Adjud [VNC] 0.1230 3.36% 1,263,131 153,827.00 72
9. Amonil Slobozia [AMO] 0.0490 3.16% 397,313 19,055.00 30
10. SIF Moldova [SIF2] 2.8400 2.90% 3,091,351 8,672,048.00 783
11. SIF Transilvania [SIF3] 3.2000 2.89% 1,960,256 6,218,489.00 777
12. Compa S.A. Sibiu [CMP] 1.4300 2.88% 687,432 980,505.00 222
13. SIF Oltenia [SIF5] 3.2200 2.88% 2,527,428 8,033,091.00 850
14. Rompetrol Rafinare Constanta [RRC] 0.0963 2.45% 34,226,488 3,224,497.00 238
15. BRD Societe Generale [BRD] 22.1000 2.31% 276,510 6,038,317.00 276
16. Prodplast Bucuresti [PPL] 3.1200 2.30% 73,160 225,566.00 22
17. Vae Apcarom Buzau [APC] 0.7000 2.19% 1,552 1,086.00 2
18. Turbomecanica Bucuresti [TBM] 0.7400 2.07% 134,025 98,478.00 40
19. SSIF Broker Cluj [BRK] 2.0200 2.02% 416,116 834,546.00 172
20. Carbochim Cluj Napoca [CBC] 11.8000 1.72% 7,964 92,419.00 6
21. Antibiotice Iasi [ATB] 1.8500 1.65% 355,599 656,231.00 104
22. Bermas Suceava [BRM] 1.8700 1.63% 68,448 127,676.00 38
23. Oil Terminal Constanta [OIL] 0.2830 1.07% 54,286 14,999.00 23
24. Sinteza Oradea [STZ] 0.5150 0.98% 3,184 1,623.00 6
25. Petrom [SNP] 0.5800 0.87% 7,973,129 4,624,449.00 227
26. Banca Comerciala Carpatica Sibiu [BCC] 0.6150 0.82% 255,656 157,027.00 38
27. Biofarm Bucuresti [BIO] 0.7050 0.71% 866,657 611,507.00 156
28. Siretul Pascani [SRT] 0.0830 0.12% 57,475 4,768.00 26
29. CNTEE Transelectrica Bucuresti [TEL] 47.6000 0.00% 26,956 1,281,134.00 98
30. Armatura Cluj-Napoca [ARM] 0.5650 0.00% 31 17.00 1
31. Altur Slatina [ALT] 0.2040 0.00% 16,100 3,166.00 13
32. Mefin Sinaia [MEF] 1.6600 0.00% 78 132.00 1
33. Zentiva SA [SCD] 1.7000 0.00% 19,079 32,430.00 17
34. Impact Developer & Contractor S.A. [IMP] 0.7700 0.00% 889,746 684,511.00 80
35. Energopetrol Campina [ENP] 2.8000 0.00% 100 280.00 1
36. Banca Transilvania [TLV] 1.0900 0.00% 3,034,727 3,336,299.00 296
37. Socep Constanta [SOCP] 0.2370 -0.42% 29,656 7,064.00 13
38. Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra [EFO] 0.6150 -0.81% 3,520 2,172.00 5
39. Uamt Oradea [UAM] 0.5650 -0.88% 3,884 2,205.00 15
40. Comelf Bistrita [CMF] 2.3200 -1.28% 10,190 24,202.00 12
41. Petrolexportimport Bucuresti [PEI] 117.4000 -1.92% 90 10,649.00 21
42. Electroputere Craiova [EPT] 0.2400 -2.04% 22,046 5,258.00 16
43. Mechel Targoviste [COS] 4.5600 -8.80% 2,794 12,969.00 22
Your feedback is wanted! Help us make this page better!
KTD Invest SA - Splaiul Unirii 10, block B5, apartment 8, sector 4, Bucuresti 040033, phone (004) 0723.682.096
© KTD Invest 2004 - 2019