Twitter Feedback site in romana

BSE Daily Market Report / january 21, 2009

Top 10 by traded value (ths.RON)

companycurrentpreviouschange (%)
1. Petrom 3,352.37 617.18 -5.59%
2. Banca Transilvania 1,976.96 3,329.44 -2.86%
3. SNTGN TRANSGAZ SA 1,451.19 213.30 -7.73%
4. Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG 1,066.58 2,377.58 -4.18%
5. BRD Societe Generale 996.22 645.02 -5.26%
6. SIF Oltenia 690.64 859.36 -3.60%
7. SIF Banat Crisana 443.28 705.78 -3.48%
8. SIF Moldova 383.69 612.49 -1.58%
9. SIF Muntenia 368.57 995.89 -3.39%
10. Rompetrol Rafinare Constanta 325.41 663.24 -4.73%

Top 5 by price (gainers)

1. Vae Apcarom Buzau 12.50%
2. Vrancart Adjud 5.26%
3. Armatura Cluj-Napoca 4.00%
4. Sinteza Oradea 0.00%
5. Turbomecanica Bucuresti -0.39%

Top 5 by price (decliners)

1. Comelf Bistrita -14.95%
2. Mefin Sinaia -14.77%
3. VES SA Sighisoara -14.14%
4. Condmag SA -14.07%
5. Uamt Oradea -11.49%

Trading statistics for previous 10 BSE trading sessions*

Top 10 by traded value (ths.RON)

companyvaluemarket (%)
1.Banca Transilvania29,535.8329.67%
2.Petrom9,950.4410.00%
3.BRD Societe Generale8,086.668.12%
4.SIF Oltenia7,173.717.21%
5.SIF Moldova6,720.586.75%
6.Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG6,614.166.65%
7.Rompetrol Rafinare Constanta6,331.296.36%
8.SIF Transilvania4,833.144.86%
9.SIF Banat Crisana4,796.314.82%
10.SIF Muntenia3,414.543.43%

Top gainers and decliners

companychange (%)
1.Armatura Cluj-Napoca26.21%
2.Rompetrol Rafinare Constanta15.93%
3.Energopetrol Campina9.00%
4.5.00%
5.Rompetrol Well Services4.47%
-5.Dafora SA Medias-18.88%
-4.Oil Terminal Constanta-21.39%
-3.Banca Comerciala Carpatica Sibiu-21.79%
-2.Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra-27.69%
-1.Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG-29.10%
* includes the previous 10 trading sessions, and only the companies traded (at least) half of them

Aparitia a inca doua vesti negative a mentinut tendinta descendenta a bursei. Inca de miercuri dupa-amiaza in presa au aparut opinii potrivit carora listarea BCR ar putea fi amanata pentru 2010 sau chiar mai tarziu avand in vedere conjunctura puternic negativa de pe pietele de capital si lipsa banilor dinsponibili pentru investitii (mai ales intr-un sector precum cel financiar de care in ultima vreme toata lumea fuge). Deocamdata nu avem o pozitie oficiala a Erste Bank, dar in cadrul SIF-urilor exista disponibilitate pentru realizarea unui memorandum (sau act aditional) la contractul de privatizare al BCR care sa permita amanarea termenului limita mentionat pentru listarea bancii.

Cea de-a doua veste negativa este deocamdata tot la nivel de ipoteze si discutii si priveste eventualitatea ca SIF-urile sa constituie provizioane pentru deprecierea activelor. Contabiliceste vorbind aceste provizioane se inregistreaza sub forma de cheltuieli si sunt anulate (in viitor, atunci cand motivul pentru care ele au fost constituite a disparut) prin trecerea lor pe venituri. Cat de mare ar trebui sa fie un astfel de eventual provizion depinde de doua lucruri : (1) care este valoarea activelor SIF-urilor inregistrata in contabilitate la momentul actual (deci nu vorbim de ceea ce calculeaza saptamanal depozitarul, adica de VUAN ci de ceea ce este trecut in bilantul contabil depus la administratia financiara, cele doua marimi putand fi destul de mult diferite de la un SIF la altul) si (2) care era valoarea acelorasi active (potrivit principiilor contabile aplicabile) la 31 decembrie 2008. Diferenta dintre aceste doua marimi ar trebui teoretic inregistrata sub forma de provizion daca vreo autoritate legala in domeniu ar decide acest lucru.

Din punct de vedere legal situatia acestor provizioane este neclara. Pe de o parte SIF-urile sunt inmatriculate ca societati comerciale pe actiuni, deci li se aplica legea contabilitatii si ca atare ar trebui sa faca aceste provizioane. Pe de alta parte insa se stie ca niciodata pana acum SIf-urile nu au procedat la constituirea de provizioane potrivit legii contabilitatii invocand regimul lor special de organisme de plasament colectiv ce se supun legilor de pe piata de capital (cu tratament diferit asadar fara de orice SRL sau SA obisnuit). Discutia este atat de complexa iar situatia atat de neclara (cam ca orice altceva in Romania la momentul actual) inca noi nu putem spune cu siguranta de care parte este dreptatea. Totusi exista in dezbatare aceasta potentiala problema si pana cand ea nu va fi solutionata cumva (de catre o autoritate cu responsabilitate in domeniu precum Ministerul Finantelor sau CNVM) ea pare a pune o presiune suplimentara asupra SIF-urilor (in plus fata de scaderea provocata de corelarea cu bursele externe). Implicatia economica pentru cei care eventual ar decide sa investeasca acum in SIF-uri ar fi aceea ca daca eventual s-ar ajunge la concluzia ca SIF-urile trebuie sa constituie acel provizion, atunci este foarte probabil ca ele sa incheie anul 2008 pe pierdere (pentru ca asa cum mentionam din punct de vedere contabil provizionul este o cheltuiala) si ca atare nu vor mai putea plati dividende.

Presedintele SIF Banat Crisana, Ioan Cuzman, a afirmat la miercuri la The Money Channel ca nu doar politica de dividend a bancilor conteaza atunci cand vorbim despre dividendele SIF-urilor. Problema cea mai mare a SIF-urilor, in acest moment, o reprezinta reglementările contabile. Acestea prevad ca deprecierea activelor se compensează din contul de profit si pierdere. Activele celor cinci sif-uri s-au redus dramatic, pana la aproximativ 60%, iar compensarea acestora din profit ar afecta foarte mult profitul net. Tot presedintele SIF Banat Crisana a declarat, pentru The Money Channel, ca este increzator ca CNVM va modifica aceasta reglementare si sif-urile vor putea distribui dividende.

#companyclosechange (%)volumevaluetrades
1. Vae Apcarom Buzau [APC] 0.4500 12.50% 14,000 6,256.00 9
2. Vrancart Adjud [VNC] 0.0500 5.26% 9,000 439.76 7
3. Armatura Cluj-Napoca [ARM] 0.1300 4.00% 200 24.70 2
4. Sinteza Oradea [STZ] 0.2250 0.00% 100 22.50 1
5. Turbomecanica Bucuresti [TBM] 0.0767 -0.39% 201,100 13,200.86 7
6. CNTEE Transelectrica Bucuresti [TEL] 11.2000 -0.88% 11,920 131,296.00 126
7. Antibiotice Iasi [ATB] 0.3700 -1.07% 58,123 21,689.15 35
8. TMK Artrom [ART] 2.0000 -1.48% 1,405 2,754.50 6
9. SIF Moldova [SIF2] 0.4970 -1.58% 791,490 383,692.50 220
10. Amonil Slobozia [AMO] 0.0121 -1.63% 1,424,400 16,967.09 89
11. Electrocontact Botosani [ECT] 0.0304 -1.94% 41,300 1,144.66 7
12. Oltchim Rm. Valcea [OLT] 0.1500 -1.96% 36,600 5,185.30 12
13. SIF Transilvania [SIF3] 0.2950 -1.99% 691,830 200,264.07 271
14. Zentiva SA [SCD] 0.2930 -2.66% 30,000 8,839.20 14
15. Banca Transilvania [TLV] 1.0200 -2.86% 1,964,978 1,976,964.45 493
16. SSIF Broker Cluj [BRK] 0.1000 -2.91% 304,519 30,236.19 145
17. Alro Slatina [ALR] 1.1600 -3.33% 5,400 6,297.00 9
18. SIF Muntenia [SIF4] 0.5700 -3.39% 656,021 368,567.45 252
19. SIF Banat Crisana [SIF1] 0.5550 -3.48% 808,941 443,281.30 260
20. Compa S.A. Sibiu [CMP] 0.1100 -3.51% 47,000 5,126.90 16
21. SIF Oltenia [SIF5] 0.5350 -3.60% 1,308,982 690,639.02 412
22. Alumil Rom Industry Bucuresti [ALU] 0.7600 -3.80% 710 545.60 5
23. Electroputere Craiova [EPT] 0.0950 -4.04% 4,900 465.50 2
24. Siretul Pascani [SRT] 0.0260 -4.06% 400 10.40 1
25. Bermas Suceava [BRM] 0.2990 -4.17% 200 59.80 2
26. Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG [EBS] 45.8000 -4.18% 23,985 1,066,583.70 293
27. Teraplast SA [TRP] 0.3750 -4.58% 3,000 1,137.20 7
28. Rompetrol Rafinare Constanta [RRC] 0.0262 -4.73% 12,377,800 325,405.18 307
29. Aerostar Bacau [ARS] 0.5000 -4.76% 8,500 4,571.50 5
30. Biofarm Bucuresti [BIO] 0.0740 -5.01% 716,711 53,186.63 123
31. BRD Societe Generale [BRD] 7.2000 -5.26% 138,820 996,220.50 402
32. Santierul Naval Orsova [SNO] 3.5000 -5.41% 1,800 6,360.00 9
33. Petrom [SNP] 0.1690 -5.59% 19,324,446 3,352,365.12 558
34. Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra [EFO] 0.4700 -6.00% 500 235.00 1
35. Rompetrol Well Services [PTR] 0.3270 -6.03% 363,500 117,883.80 93
36. Turism Felix S.A. Baile Felix [TUFE] 0.1680 -6.67% 18,100 3,089.00 12
37. Mechel Targoviste [COS] 1.6700 -6.70% 100 167.00 1
38. Altur Slatina [ALT] 0.0152 -6.75% 85,900 1,334.16 12
39. Dafora SA Medias [DAFR] 0.0348 -6.95% 4,283,500 149,018.63 219
40. Socep Constanta [SOCP] 0.1530 -7.27% 2,000 308.50 3
41. SNTGN TRANSGAZ SA [TGN] 101.5000 -7.73% 14,307 1,451,194.50 307
42. Oil Terminal Constanta [OIL] 0.1470 -8.70% 11,700 1,719.90 8
43. Transilvania Constructii SA Cluj [COTR] 30.0000 -9.09% 5 150.00 2
44. Banca Comerciala Carpatica Sibiu [BCC] 0.1400 -9.68% 216,600 30,901.90 62
45. Casa de Bucovina Club de Munte [BCM] 0.0600 -10.45% 13,000 766.50 3
46. Uamt Oradea [UAM] 0.4390 -11.49% 100 43.90 1
47. Condmag SA [COMI] 0.2260 -14.07% 510,200 115,338.90 138
48. VES SA Sighisoara [VESY] 0.0601 -14.14% 4,300 267.55 7
49. Mefin Sinaia [MEF] 0.7500 -14.77% 400 313.00 3
50. Comelf Bistrita [CMF] 4.0400 -14.95% 100 404.00 1
Your feedback is wanted! Help us make this page better!
KTD Invest SA - Splaiul Unirii 10, block B5, apartment 8, sector 4, Bucuresti 040033, phone (004) 0723.682.096
© KTD Invest 2004 - 2019