Twitter Feedback site in romana

BSE Daily Market Report / march 18, 2009

Top 10 by traded value (ths.RON)

companycurrentpreviouschange (%)
1. SIF Oltenia 1,984.01 2,150.83 0.00%
2. Banca Transilvania 1,554.30 1,955.31 0.76%
3. BRD Societe Generale 1,501.94 1,208.57 2.88%
4. Petrom 1,304.22 2,207.82 -1.38%
5. Zentiva SA 700.37 64.24 14.78%
6. SIF Moldova 621.08 1,208.35 -1.73%
7. SIF Transilvania 510.74 864.24 0.40%
8. Dafora SA Medias 488.82 129.04 2.27%
9. Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG 488.60 409.90 0.90%
10. Rompetrol Rafinare Constanta 304.24 399.39 -1.82%

Top 5 by price (gainers)

1. Sinteza Oradea 15.00%
2. Uamt Oradea 15.00%
3. Zentiva SA 14.78%
4. Alumil Rom Industry Bucuresti 14.61%
5. Condmag SA 7.09%

Top 5 by price (decliners)

1. Electroputere Craiova -7.77%
2. Farmaceutica Remedia SA -7.30%
3. Mecanica SA Ceahlau -7.14%
4. Alro Slatina -6.50%
5. Socep Constanta -5.33%

Trading statistics for previous 10 BSE trading sessions*

Top 10 by traded value (ths.RON)

companyvaluemarket (%)
1.BRD Societe Generale10,450.5911.10%
2.SIF Oltenia10,266.1410.90%
3.SIF Moldova9,612.8910.21%
4.Petrom8,956.729.51%
5.Banca Transilvania8,103.368.61%
6.SIF Transilvania7,007.247.44%
7.SIF Banat Crisana5,907.606.27%
8.Rompetrol Rafinare Constanta5,801.326.16%
9.SIF Muntenia5,412.925.75%
10.Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG3,497.613.71%

Top gainers and decliners

companychange (%)
1.Zentiva SA38.10%
2.Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG35.95%
3.Farmaceutica Remedia SA32.00%
4.Alumil Rom Industry Bucuresti25.93%
5.Teraplast SA25.58%
-5.Amonil Slobozia-5.10%
-4.Turbomecanica Bucuresti-5.88%
-3.Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra-6.25%
-2.-7.50%
-1.-8.81%
* includes the previous 10 trading sessions, and only the companies traded (at least) half of them

Miercuri bursa bucuresteana a avut o evolutie mixta pe fondul unei usoare scaderi a lichiditatii. Indicii se afla in continuare la nivelul unor foarte importante praguri de rezistenta (iar in cazul BET-FI putem vorbi chiar si de un prag psihologic la nivelul de 10.000 puncte) si ca atare este normal ca in aceasta zona tendinta pietei sa fie oscilanta, de tatonare. Investitorii inca nu sunt convinsi ca mediul economic s-a schimbat decisiv in bine si de accea nu isi asupa pozitii transante in piata ci prefera sa mentina pozitii de dimensiuni reduse pentru a nu se expune unor riscuri excesive. Cu siguranta ca sunt multi investitori care inca stau cu totul in afara pietei asteptand confirmari din zona macro-economica, confirmari care inca nu au venit si probabil ca nici nu pot veni foarte transant in lunile urmatoare.

Pe plan extern indicii europeni si cei americani au la randul lor evolutii oscilante determinate de asteptarile cu privire la comunicatul de presa al FED ocazionat de sedinta lunara de politica monetara care tocmai are loc in aceste zile.

In plus, cresterile din ultimele doua saptamani si jumatate deja au insumat procente bune fata de minimele consemnate chiar la inceput de martie. Ca tare oferta de actiuni la vanzare din partea speculatorilor este acum ceva mai mare decat era in urma cu 1-2 saptamani.

Toate aceste elemente de conjunctura, la care se adauga nelinistile legate de evaluarea pe care FMI o va face economiei romanesti si incertitudinea semnarii acordului cu aceasta institutie determina multa prudenta in piata din partea investitorilor romani.

Cele mai tranzactionate companii in sedinta de miercuri au fost SIF-urile, bancile si SNP. Ca o surpriza in topul lichiditatii s-a strecurat pe pozitia a cincea Zentiva (simbol SCD). Actiunile acestei companii au crescut cu maximul permis de sistemul electronic de tranzactionare (circa +15%).

#companyclosechange (%)volumevaluetrades
1. Sinteza Oradea [STZ] 0.2530 15.00% 5,400 1,214.10 5
2. Uamt Oradea [UAM] 0.3450 15.00% 1,800 617.50 4
3. Zentiva SA [SCD] 0.4350 14.78% 1,674,390 700,365.29 329
4. Alumil Rom Industry Bucuresti [ALU] 1.0200 14.61% 12,870 12,643.70 46
5. Condmag SA [COMI] 0.1510 7.09% 371,500 55,374.90 115
6. Carbochim Cluj Napoca [CBC] 4.0000 5.26% 1,000 3,995.00 2
7. Mechel Targoviste [COS] 1.4000 3.70% 200 275.00 2
8. Santierul Naval Orsova [SNO] 4.8700 3.62% 6,000 29,358.00 27
9. Vrancart Adjud [VNC] 0.0440 3.53% 9,700 426.55 5
10. BRD Societe Generale [BRD] 5.0000 2.88% 298,140 1,501,941.90 472
11. Turism, hoteluri, restaurante Marea Neagra [EFO] 0.4200 2.44% 1,064 451.24 3
12. Dafora SA Medias [DAFR] 0.0270 2.27% 18,108,200 488,816.59 148
13. Oltchim Rm. Valcea [OLT] 0.1460 2.10% 12,500 1,806.70 18
14. Biofarm Bucuresti [BIO] 0.0614 1.99% 336,171 20,382.70 74
15. Electrocontact Botosani [ECT] 0.0228 1.33% 10,900 246.52 3
16. Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG [EBS] 45.0000 0.90% 10,757 488,596.30 127
17. Banca Comerciala Carpatica Sibiu [BCC] 0.0817 0.86% 14,445 1,179.57 11
18. Oil Terminal Constanta [OIL] 0.1270 0.79% 600 76.20 2
19. Banca Transilvania [TLV] 0.6650 0.76% 2,340,876 1,554,295.82 377
20. Compa S.A. Sibiu [CMP] 0.0856 0.71% 344,900 29,900.83 82
21. SNTGN TRANSGAZ SA [TGN] 114.0000 0.44% 1,902 216,416.30 57
22. SIF Transilvania [SIF3] 0.2510 0.40% 2,028,064 510,736.88 296
23. Teraplast SA [TRP] 0.2700 0.00% 85,905 24,041.21 15
24. Vae Apcarom Buzau [APC] 0.4500 0.00% 5,000 2,250.00 2
25. Romcarbon SA Buzau [ROCE] 0.4350 0.00% 2,100 893.00 5
26. SIF Oltenia [SIF5] 0.4000 0.00% 4,938,362 1,984,011.48 400
27. Petrolexportimport Bucuresti [PEI] 15.7000 0.00% 24 367.30 9
28. Antibiotice Iasi [ATB] 0.4000 0.00% 121,045 48,530.70 20
29. CNTEE Transelectrica Bucuresti [TEL] 9.1000 0.00% 5,473 49,816.00 31
30. Comelf Bistrita [CMF] 3.0000 0.00% 100 300.00 1
31. Casa de Bucovina Club de Munte [BCM] 0.0494 -0.20% 29,800 1,382.80 14
32. Siretul Pascani [SRT] 0.0270 -0.37% 5,000 135.00 2
33. Transilvania Constructii SA Cluj [COTR] 26.9000 -0.37% 18 465.20 2
34. Rompetrol Well Services [PTR] 0.3170 -0.63% 225,100 71,252.90 71
35. Impact Developer & Contractor S.A. [IMP] 0.1460 -0.68% 159,691 23,612.64 64
36. VES SA Sighisoara [VESY] 0.0730 -1.35% 29,300 2,161.56 6
37. Petrom [SNP] 0.1430 -1.38% 8,693,368 1,304,224.06 416
38. SIF Moldova [SIF2] 0.3410 -1.73% 1,770,945 621,077.70 432
39. Rompetrol Rafinare Constanta [RRC] 0.0270 -1.82% 11,158,200 304,244.25 207
40. Turbomecanica Bucuresti [TBM] 0.0400 -2.44% 513,000 21,194.60 90
41. SIF Banat Crisana [SIF1] 0.4660 -2.51% 417,411 199,340.65 157
42. SIF Muntenia [SIF4] 0.4750 -2.66% 232,003 112,501.37 120
43. Amonil Slobozia [AMO] 0.0093 -3.13% 2,698,500 25,005.59 88
44. TMK Artrom [ART] 1.2300 -3.15% 2,140 2,742.00 8
45. Turism Felix S.A. Baile Felix [TUFE] 0.1500 -3.23% 500 75.00 1
46. Altur Slatina [ALT] 0.0156 -3.70% 97,700 1,566.64 13
47. SSIF Broker Cluj [BRK] 0.0619 -4.18% 505,897 31,946.31 164
48. Socep Constanta [SOCP] 0.1600 -5.33% 3,300 538.10 8
49. Alro Slatina [ALR] 1.1500 -6.50% 30,140 34,955.00 70
50. Mecanica SA Ceahlau [MECF] 0.0650 -7.14% 3,540 229.90 3
51. Farmaceutica Remedia SA [RMAH] 0.1650 -7.30% 61,300 10,158.10 9
52. Electroputere Craiova [EPT] 0.0950 -7.77% 2,495 225.35 5
Your feedback is wanted! Help us make this page better!
KTD Invest SA - Splaiul Unirii 10, block B5, apartment 8, sector 4, Bucuresti 040033, phone (004) 0723.682.096
© KTD Invest 2004 - 2019